Debattartikel publicerad i Aftonbladet 2026.07.05
Från och med den 1 juli halverades priset på månadskort i kollektivtrafiken. Oavsett om du pendlar med tunnelbanan i Stockholm, spårvagnen i Göteborg, tåget i Skåne eller bussen genom Norrbotten innebär reformen hundratals kronor mindre i utgifter varje månad. För en familj i Stockholm med två vuxna och två barn minskar kostnaderna i år med nästan 9 000 kronor. En vuxen pendlare i Skåne kan få över 4 000 kronor mer kvar i plånboken i år, medan en student i Västra Götaland kan spara omkring 4 500 kronor. Reformen är viktig i storstäderna, men kanske ännu viktigare där avstånden är långa. I Norrbottens län kan en enskild pendlare spara omkring 8 500 kronor under 2026. Det här är en reform som gör konkret skillnad för många människor runtom i landet.
Politik fungerar som bäst när den gör livet enklare och friare för människor. Det är också kärnan i Liberalernas klimatpolitik. Men alltför länge har debatten utgått från att människor måste välja mellan plånboken och klimatet. Antingen ska människor kunna ta sig till jobbet på ett rimligt sätt eller så ska utsläppen minska. Antingen ska vardagen fungera eller så ska klimatmålen nås.
Det är en falsk motsättning.
Klimatomställningen lyckas inte genom att göra människors liv dyrare eller krångligare. Den lyckas när de klimatsmarta alternativen blir billigare, bättre och mer attraktiva. Därför är billigare kollektivtrafik bra för både plånboken och klimatet. När fler väljer bussen, tåget eller tunnelbanan minskar utsläppen samtidigt som vårt beroende av importerade fossila bränslen blir mindre. Som liberaler tror vi på människors frihet att forma sina liv, men verklig frihet kräver också möjligheter. Den som vill resa kollektivt ska inte mötas av onödigt höga kostnader. När fler får råd att resa ökar människors rörlighet, arbetsmarknaden blir mer tillgänglig och vardagen blir enklare att få ihop.
Det gäller inte minst de människor som varje dag binder samman Sverige och Danmark genom sina arbeten. Tusentals personer pendlar mellan Skåne och Köpenhamn för att arbeta, studera och driva företag. Därför har vi varit tydliga med att även månadskort för resor mellan Sverige och Köpenhamn bör omfattas av satsningen. Det stärker arbetsmarknaden i Öresundsregionen och den tillväxt som gör både Sverige och Danmark starkare. Men billigare kollektivtrafik är bara en del av lösningen. Den som reser kollektivt ska också kunna lita på att komma fram i tid. Därför vill Liberalerna under nästa mandatperiod satsa på att stärka kvaliteten och tillgängligheten i kollektivtrafiken – genom fler avgångar, bättre punktlighet och smidigare byten.
Vi vill också göra det mer attraktivt för arbetsgivare att uppmuntra klimatsmarta resor. Vi vill slopa förmånsbeskattningen av kollektivtrafikkort och införa mer förmånliga regler för arbetsgivare som bekostar kollektivtrafik för sina anställda. Liberalerna har under hela mandatperioden drivit frågan om slopad förmånsbeskattning, som vi också gjorde till en del av vår politik på landsmötet i höstas. Det är glädjande att även Moderaterna nu ser värdet av reformen. Om vi får väljarnas förtroende i höst kommer vi fortsätta göra det enklare och mer attraktivt att välja kollektivtrafiken. Med lägre kostnader, högre kvalitet och bättre villkor för både resenärer och arbetsgivare kan fler resa klimatsmart utan att det blir dyrare eller krångligare.
För människor som varje dag tar sig till jobbet, universitetet eller fritidsaktiviteterna skulle det göra verklig skillnad. Det är bra för människors ekonomi, bra för regionernas utveckling och bra för klimatet.
FAQ
Varför har priset på månadskort i kollektivtrafiken halverats?
Reformen syftar till att göra kollektivtrafiken billigare och mer attraktiv. Målet är att fler ska kunna välja klimatsmarta resor samtidigt som hushållens ekonomi stärks.
Hur mycket kan man spara med billigare kollektivtrafik?
Besparingen varierar mellan regioner. En familj i Stockholm kan spara nära 9 000 kronor per år, medan en pendlare i Norrbotten kan spara omkring 8 500 kronor under 2026.
Varför är billigare kollektivtrafik bra för klimatet?
När fler väljer buss, tåg och tunnelbana minskar utsläppen från transporter och beroendet av fossila bränslen. Billigare kollektivtrafik gör klimatsmarta val enklare.
Vad vill Liberalerna göra mer för kollektivtrafiken?
Liberalerna vill förbättra kvaliteten genom fler avgångar, bättre punktlighet och smidigare byten. Partiet vill också göra det enklare för arbetsgivare att erbjuda kollektivtrafikkort.
Vad innebär slopad förmånsbeskattning av kollektivtrafikkort?
Förslaget innebär att arbetsgivare ska kunna betala kollektivtrafikkort åt sina anställda utan att det beskattas som en förmån. Syftet är att göra kollektivtrafiken mer attraktiv.
Ska även Öresundspendlare omfattas?
Ja. Liberalerna vill att månadskort för resor mellan Sverige och Köpenhamn också ska omfattas av reformen för att stärka arbetsmarknaden i Öresundsregionen.