Se alla

Gamla stolar blir som nya när regionen arrangerar loppis

Torsdag 28 november 2024

 

Igår hölls en möbelloppis på Malmö sjukhusområde för Region Skånes verksamheter.


Tempot i den gröna omställningen måste öka. Därför växlar vi upp miljöarbetet inom regionens fastighetsförvaltning genom att satsa på återbruk. Det stärker den cirkulära ekonomin och reducerar regionens klimatavtryck. Möbelloppisen, som arrangeras för andra året, är en av aktiviteterna som tittar på möjligheterna för återbruk av möbler i Region Skåne.

”Vi erbjuder möblerna gratis, vilket har skapat ett enormt intresse. Verksamhetsföreträdare har stått i kö i över en timme för att fynda! En stor del av möblerna har redan fått nya ägare, och intresset fortsätter att växa. Det är fantastiskt att se!”, säger Inger Tolsved Rosenkvist (L), ordförande i fastighets- och servicenämnden.

Återbruk ger stora vinster både för miljön och ekonomin. Bara i år har utsläppen minskat med hela 50 ton och återbrukssatsningen beräknas ha sparat mellan 12-15 miljoner kronor.

 ”Det här konceptet har varit en succé och nu tar vi det vidare. Framöver kommer loppisarna att hållas på flera sjukhusområden runt om i Skåne, så att ännu fler verksamheter får möjlighet att delta och fynda”, avslutar Inger Tolsved Rosenkvist.